Hyökkääjät Aino Kröger ja Tuuli Viinikka ratkaisivat klassikko-ottelun voiton keltamustalle
Kuopion Väre Areenalla vietettiin lauantai-iltana iloisia keltamustia voitonjuhlia. Väkevästi taistellut Kuopion Palloseura onnistui saavuttamaan arvokkaan kotivoiton kukistamalla sarjajohtaja Helsingin Jalkapalloklubin maalein 2-1. Briotech Kansallisen Liigan neljännen sarjakierroksen huippuottelusta kehkehtyi viihdyttävä ja vauhdikas taistelupeli, josta omaa tasoaan kohentanut KuPS hankki arvokkaan ja upean työvoiton 582 katsojan edessä.
KuPS kehitti ensimmäisen hyvän maalintekopaikansa jo 30 sekunnin pelin jälkeen Laura Spenazzatton päästessä vetämään ja Klubi sai oman tilaisuutensa 15. minuutilla, jolloin hyökkääjä Sofia Jahnukainen laukoi lujaa KuPS-maalin ylärimaan. HJK piti palloa paljon hallussaan, kunnes Klubi-puolustukselle sattui käsivirhe puolen tunnin kohdalla ja pallo vietiin pilkulle. Hyökkääjä Aino Kröger laukoi pallon hallitusti ylänurkkaan (33 min) ja 1-0-numeroissa mentiin myös ottelun tauolle.
HJK tuli tasoihin tunnin pelin jälkeen, jolloin kärkipelaaja Kerttu Sarelius pääsi karkaamaan puolikentästä läpiajoon ja viimeisteli hallitusti 1-1 (64 min). Kuopiolaisten mainio hyökkääjä Spenazzatto tykitti vielä ylärimaan (67 min), kunnes loppuratkaisu tapahtui 83. peliminuutilla. Hyökkääjä Tuuli Viinikka runnoi lähietäisyydeltä tahtomaalin 2-1 Krögerin syötöstä ja viihdyttävä lauantai-ilta päättyi keltamustiin voitonjuhliin. KuPS nousi samalla sarjataulukon ykköspaikalle HJK:n ohitse.
Tuuli Viinikka: ”Me pelasimme tänään paremmin kuin monessa muussa tämän kauden pelissä”
Viinikka palkittiin myös kolmella Briotech-tähdellä ottelun parhaana pelaajana. Tuuli oli iloinen arvokkaan kotivoiton johdosta. ”Maalitilanteessa Aino Kröger pääsi syöttämään väliin ja jotenkin onnistuin runnomaan ja liukumaan pallon sisään. Siitä tilanteesta oli lähes pakkokin tehdä. Tämä oli meiltä ihan hyvä peli ja me puolustimme hyvin, vaikka 1-1-maali tulikin harmittavasti. Muuten puolustuspelimme oli hyvää ja tiivistä”, maalintekijä totesi.
”Kyllä tämä on kauden hienoin voitto, näin kotona varsinkin. Me saimme tarvittavat maalit, kun olimme tarpeeksi röyhkeitä. Me olimme tänään parhaimmillamme ja pelasimme paremmin kuin monessa muussa tämän kauden pelissä. Kautemme on alkanut ihan hyvin, neljästä ottelusta on nyt hankittu kolme voittoa ja yksi tasapeli. Vähän vaikeata on ollut, mutta hyvin me olemme säilyttäneet oman itseluottamuksemme ehjänä”, Viinikka totesi.
Ojala: ”Tämä on meidän ehjin 90-minuuttisemme tällä kaudella”
Päävalmentaja Ollipekka Ojala oli myös tyytyväinen keltapaitojen voitontahtoiseen esiintymiseen runsaslukuisen kotiyleisön edessä. ”Me pystyimme tänään parantamaan ja erityisesti tykkäsin siitä, että kun vastus kovenee niin oma taso nousee. Hieno voitto ja mahtava työ pelaajilta, pitää olla tosi tyytyväinen”, Ojala kiitteli omaa pelaajistoaan.
”Ensimmäisellä puoliajalla peli aaltoili, vaikka HJK pitikin palloa paljon. Tiloja alkoi kuitenkin löytyä ja me loimme laitojen kautta hyvää uhkaa, Tuuli Viinikan puolelta varsinkin. Toisella puoliajalla HJK ei päässyt oikein edes paikoille. Tämä on meidän ehjin 90-minuuttisemme tämän kauden aikana, me noustiin takaisin ja myllytettiin”, Ojala iloitsi.
”Hyvään taisteluilmeeseen pitää todellakin olla tyytyväinen. Tämä ei ollut meille mikään helppo viikko, sillä poissaoloja oli paljon. Älyttömän hyvä suoritus ja upea työvoitto, moni pelaaja pelasi tänään kauden parastaan. Tunne oli tänään ihan erilainen kuin aiemmissa peleissä ja tuolle tasolle meidän on päästävä kaikkiin peleihin”, päävalmentaja sanoi.
Briotech-tähdet:
3: Tuuli Viinikka, KuPS
2: Kerttu Sarelius, HJK
1: Aino Kröger, KuPS
Viimeisimmät uutiset
02.05.2026
Tänään on keltamusta PELIPÄIVÄ!01.05.2026
Jatkuuko Spenazzatton spesiaalit?







