Laura Spenazzatto latasi akkujaan vuoristomaisemissa.
Kuopion Palloseuran naisten joukkue suuntaa 8. elokuuta käynnistyvään Briotech Kansallisen Liigan Mestaruussarjaan totaalisesti ladatuilla akuilla.
Joukkue pääsi tyhjentämään ajatuksensa jalkapallosta muutaman päivän täysvapaalla, jonka jälkeen harjoittelu jälleen jatkui kuluvalla viikolla.
Kuopiolaisten Laura Spenazzatton ansaitut vapaat kuluivat Suomen rajojen ulkopuolella Italiassa, Leccon kaupungissa.
– Italiassa oleminen teki todella hyvää, mutta tiedätkös mitä? Harjoitusten alkamista ehti tulla jo ikävä, naurahtaa KuPSille tällä kaudella viisi maalia ampunut brasilialainen.
Miten Leccon maisemat vertautuvat Kuopioon ja Kallaveden rannoille?
– Haha! Italiassa oli vuoria ja kirkkaampaa vettä. Muuten ei mitään eroa Kuopioon ja eihän Kuopiossakaan ole mitään valittamista.
Vaikka ikävän tunne hiipikin Spenazzatton ajatuksiin, myöntää brassipelaaja tauon tulleen myös akuuttiin tarpeeseen.
– Joskus pitää saada ajatukset kirkkaammaksi ja unohtaa esimerkiksi jalkapallo. Kun päätimme runkosarjan voittoon IF Gnistania vastaan, tuntui pienen loman aloittaminen ansaitulta ja entistäkin paremmalta, kertaa Spenazzatto tuntemuksiaan.
– IF Gnistanin voittaminen oli meille muuten todella tärkeä asia henkisesti. Se peli näytti, että osaamme kyllä pelata jalkapalloa, kun teemme yhdessä asioita. Tuollaisesta voitosta saa ison määrän energiaa, jota pääsee nyt jälleen Mestaruussarjaan valmistautuessa joukkueelle antamaan.
Täksi kaudeksi KuPSiin saapunut Spenazzatto ehti myös reflektoida alkukauden tekemisiä Leccon vuoristomaisemien syleilyssä. Ajatuksia heräsi niin joukkueen osalta kuin myös henkilökohtaisella ulottuvuudella.
– Meille tuli tappioita liikaa runkosarjassa. Isot pelit pitäisi pystyä kääntämään voitoksi keinolla millä hyvänsä, sillä kärkipelien merkitys on sarjassa valtava. Voimme katsoa videoita ja pitää palavereja, mutta loppujen lopuksi tekemisemme kentällä ratkaisee aivan kaiken. Näin minä sen koen.
– Jos taas ajatellaan henkilökohtaisella tasolla, niin olen tyytyväinen tekemiini maaleihin, ilman muuta. Peliminuutteja tuli ehkä vähän epätasaisesti, josta seuraa aina tietenkin muutoksia tietynlaiseen pelirytmiin. Jos ei ole rytmiä, asioiden tekemiseen tulee haasteita. Jokainen peli on erilainen ja tässä täytyy vaan pysyä henkisesti vahvana, kun pelit jälleen jatkuvat, Spenazzatto painottaa.
Kun Mestaruussarja käynnistyy elokuun 8. päivä vierasmatsilla HPS:ää vastaan, lupaa iloinen brassitaituri KuPSin olevan valmis. Mitä ikinä eteen tuleekaan.
– Vapaapäivien jälkeen aistin valtavan energian sekä ilon pukukopissamme! Meillä oli selvästikin ikävä toisiamme ja KuPSin eteen töiden tekemistä.
– Tämä energia pitää säilyttää tuleville viikoille ja säilyttää energinen intensiteetti. Minulla on fiilis, että tämä energia lupaa meille hyvää loppukaudeksi, Spenazzatto visioi.








