Arttu Lötjösen pyhä kolminaisuus

KuPSin kuuma syksy, Pikkuhuuhkajat ja yliopisto-opinnot täyttävät puolustajan arjen.

Viime sunnuntaina erittäin vahvan 90-minuuttisen KuPSin takalinjoilla pelanneella, ja juuri Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen valitulla Arttu Lötjösellä pitää kiirettä.

Kentän ulkopuolellakin Lötjösen visiot ovat käynnissä, mutta palataan tähän aiheeseen myöhemmin. 

Viime sunnuntaina HJK:ta vastaan Lötjösellä ei pitänyt kiirettä. Kiitos puolustajan vahvan pelinlukutaidon, sijoittumisen sekä yleisen suoritusvarmuuden. Tämä kaikki kolmen pelin pelaamattomuuden jäljiltä.

– HJK-pelissä ei ollut sinällään mitään ihmeellistä. Pelaaminen tuntui hyvältä, mutta kyllähän tuo kolmen pelin mittainen vaihtopenkkiaika oli henkisesti pitkä pätkä. Olin kuitenkin pitänyt itseäni pelivalmiudessa ja sitä kautta sitten kehiin vaan, kertoo Lötjönenhuippusuorituksensa taustaa.

Mikä sai pelaamisen tuntumaan hyvältä, omasta näkökulmastasi?

– Nolla maalia omiin, varmaa suorittamista pallon kanssa sekä pallon pelaaminen eteenpäin sovitulla tavalla. Pari makeaa blokkia vielä päälle, niin siitä se muodostui.

– Ja onhan tämä muutenkin pelaajan kannalta kaikista makein tilanne olla kentällä, kun pelataan isoista asioista jokaisessa pelissä tällä hetkellä. Veikkausliigan kärjessä on todella tasaista ja onhan siellä vielä HJK:kin iskuetäisyydellä.

22-vuotias Lötjönen vannoo vahvan kilpailutilanteen nimeen, vaikka nuoren puolustajan vastuu esimerkiksi eurokentillä ei ole kasvanut toistaiseksi isompien minuuttien mittaiseksi. Kausi on kuitenkin vielä pahasti kesken.

– Olen ehdottomasti sitä mieltä, että tämä kilpailutilanne vie jokaista pelaajaamme eteenpäin. Eikä se koske vain pelejä, vaan myös harjoituksia. Eli pystymme näin laajalla ja laadukkaalla ryhmällä pelaamaan treeneissäkin hyvällä intensiteetillä ja vaatimustasolla, Lötjönen muistuttaa.

Lötjösen kauden aikaisen suorittamisen laadusta kertoo myös se, että päävalmentaja Mika Lehkosuo nimesi hänet Pikkuhuuhkajiin tuleviin EM-karsintaotteluihin Espanjaa ja Romaniaa vastaan.

– Isolla kunnialla otin maajoukkuekutsun jälleen vastaan. Super-hienoa, että pääsee jälleen Suomea edustamaan, Lötjönen painottaa.

Aikamoinen jalkapallopaketti on taas loppuvuodelle luvassa. Voisi kuvitella, että on ihan siistiä olla tällä hetkellä KuPSin pelaaja?

– On todellakin! Tässä tulee peliä eteen koko ajan ja pääsee taistelemaan merkityksellisistä asioista. Ei edes tule aikaa seurattua, että milloin pelataan, kun koko ajan on jotain, Lötjönennaurahtaa.

Oman lisämausteensa Lötjösen arkeen tuo opiskelu. Itä-Suomen yliopiston kauppatieteiden maailmassa peliasennot ja vastustajan prässin purkaminen eivät ole työlistalla.

– Opiskelu tuo arkeen myös mukavaa vaihtelua. Iso kiitos Itä-Suomen yliopistolle tässä yhteydessä siitä, että olen voinut suorittaa opintoja etänä, tuleva maisteri viestittää.