Kujasalo: ”Emme saa pelätä Gentiä”

Kuopion Palloseuran Konferenssiliigan liigavaihe jatkuu tänään illalla Tammelan Stadionilla belgialaista KAA Gentiä vastaan. Keskikenttäpelaaja Niilo Kujasalo tunnistaa vastustajan laadun, mutta painottaa KuPSin omaa rohkeutta.

KuPSin ottelut jatkuvat tiiviiseen tahtiin. Tänään Tammelassa pelataan Konferenssiliigaa, ja sunnuntaina Kuopiossa vastaan asettuu FC Inter Veikkausliigan viimeisellä kierroksella.

Sen jälkeen huomio siirtyy kokonaan europeleihin. Konferenssiliigan liigavaiheessa KuPSilla on Gent-ottelu mukaan lukien neljä peliä jäljellä.

Aidosti merkityksellisiä otteluita riittää siis joulukuun puoliväliin saakka.

– Tosi hyvä tunnelma kaikesta huolimatta. On kiva, että europeleissä on vielä mahdollisuuksia. Voimme päättää kauden onnistumiseen. Hienoa, että pelit jatkuvat!

KuPSin kaksi ensimmäistä ottelua Konferenssiliigan liigavaiheessa eivät ole tuoneet pisteitä. Trabzonspor ja FK Borac Banja Luka olivat vahvempia, mutta Kujasalon mukaan ratkaisut löytyvät edelleen jalkapallon perusasioista.

– Koen, että pelit ratkaistaan molemmissa bokseissa. Meidän pitää saada palloa pussiin, mutta myöskään omiin ei saa mennä palloja. Siinä pitää olla balanssi.

Kujasalo on aloittanut KuPSin molemmat liigavaiheen ottelut. Trabzonsporia vastaan hän pelasi täydet 90 minuuttia ja Boracin vieraana tunnin.

Tänään vastaan asettuu Belgian pääsarjan kärkiryhmään kuuluva Gent. Kujasalo odottaa Tammelaan vastustajaa, jonka laatu näkyy sekä yksittäisissä pelaajissa että yhteisessä tekemisessä.

KuPS ei saa kuitenkaan lähteä otteluun vastustajaa kumarrellen.

– Varmasti tulee todella laadukas nippu vastaan, niin yksilöinä kuin joukkueenakin. Siihen pitää pystyä vastaamaan omalla tyylillämme. Emme saa pelätä!

KuPSille ei riitä, että euroilloista jää käteen vain kokemuksia. Neljässä jäljellä olevassa ottelussa on edelleen pisteitä otettavana ja jatkopaikka tavoiteltavana.

– Europelit ovat ylipäätään mielettömän siisti juttu! Kun Veikkausliigasta on tietyllä tapaa aikanaan toivuttu, on kiva lähteä pelaamaan panoksellisia europelejä. Haluamme ehdottomasti edetä liigavaiheesta jatkoon, kuten viime kaudella, painottaa Kujasalo.

Kujasalon marraskuu jatkuu KuPSin otteluiden jälkeen Pikkuhuuhkajissa joukkuekavereiden Samuel Pasasen, Akseli Puukon ja Arttu Lötjösen tavoin. Keltamusta nelikko kuuluu päävalmentaja Mika Lehkosuon nimeämään ryhmään EM-jatkokarsinnassa.

Kisapaikka ratkaistaan kahdessa ottelussa. Ensimmäinen osa pelataan Tammelan Stadionilla perjantaina 13. marraskuuta ja toinen osa Irlannin Corkissa tiistaina 17. marraskuuta. Otteluparin voittaja etenee ensi kesänä pelattavaan U21-EM-lopputurnaukseen.

Kutsu Suomen paitaan tuntuu Kujasalosta aina erityiseltä.

– Kyllä se kutsu tuntuu joka kerta yhtä hyvältä. Nyt on kaksi matsia, joista on pakko saada hyvä tulos. Kisapaikka on jaossa ja sitä kohti edetään. Tietysti se on meidän ainoa tavoitteemme.

Ennen maajoukkuetehtäviä edessä ovat kuitenkin Gent ja sunnuntain FC Inter -ottelu. Tänään huomio on vain Tammelan euroillassa.

Kujasalon viesti on selvä: Gentin laatu tiedetään, mutta KuPSin on uskallettava pelata omalla tavallaan.

KuPS – KAA Gent
UEFA Konferenssiliiga | Liigavaiheen 3. pelipäivä
Torstaina 5.11. klo 19.45, portit ja palvelut auki klo 18.15
Tammelan Stadion, Tampere

Osta liput illan peliin tästä

KuPSin ja KAA Gentin ottelun voi seurata suorana Viaplaysta. Jokaisesta koodilla KUPS2026 tehdystä Viaplay Medium -tilauksesta Viaplay lahjoittaa 15 euroa KuPS ry stipendirahastoon, joka tukee vähävaraisten perheiden lasten ja nuorten jalkapalloharrastusta Kuopiossa. Kuuden kuukauden määräaikainen tilaus maksaa 29,90 €/kk (yhteensä 179,40 €), ja kampanja on voimassa 31.12.2026 asti. Lue lisää yhteistyöstä ja katso tilausohjeet.