Kuopion Palloseura jatkaa Veikkausliigan kärjessä ja on yhden askeleen päässä Suomen mestaruudesta! Keltamustat kaatoivat sunnuntai-iltana Väre Areenalla FC Interin maalein 3–2 (1–1) ja pitivät mestaruuden omissa käsissään.
Ottelun alku oli vaikea, kun Inter karkasi johtoon jo kahdeksannella minuutilla Iiro Järvisen osumalla. KuPS nousi kuitenkin tasoihin aivan avausjakson lopulla, kun Ibrahim Cisse puski Jaakko Oksasen kulmapotkusta tilanteeksi 1–1. Maalia edelsi Cissen oma vahva nousu, josta kulmapotku syntyi, sekä topparin näyttävä yleisön sytyttäminen – huipennuksena tyylikäs pusku maalin kattoon ja Väre Areenan riemuitsi.
Toisella jaksolla Väre Areenan yli nelituhatpäinen yleisö sai todistaa keltamustan hurmosta. Ensin Saku Savolainen vei KuPSin 2–1-johtoon Oksasen vapaapotkusta. Vapaapotkukuvio oli kaivettu kikkapussista tähän otteluun eikä FC Inter ollut tilanteessa lainkaan hereillä. Kuvio yhdistettynä Oksasen ihanaan palloon oli taidetta. Hetkeä myöhemmin Piotr Parzyszek lisäsi johdon kolmeen yhteen Otto Ruopin esityöstä. Inter kavensi vielä loppuhetkillä Florian Krebsin rangaistuspotkulla, mutta KuPS piti pintansa loppuun asti.
”Pelin alku oli vähän erikoistilannetaistelua, molemmat teki kulmista maalin. Inter ehkä viisaasti tuli matalalla blokilla. Heillä on ollut aika kova rasitus tällä viikolla, mitä tuossa kuulin minuuttitilastoja. Luotin, että se alkaa jossain vaiheessa näkyä – ja alkoihan se näkymään välimatkoissa. Vaikkei me ihan kamalasti luotu, niin pidettiin paine. Toiselle jaksolle loistava aloitus, vähän passivoiduttiin lopussa, mikä on ihan tyypillistä. Ikävä pilkku ja saatiin vähän jännittää lopussa,” KuPSin päävalmentaja Jarkko Wiss totesi lehdistötilaisuudessa.
”Kyllä meilläkin jo vähän rasitus näkyi lopussa, mikä ei ole ihme. Onneksi meillä on laaja rinki ja sieltä löytyy tuoreita jalkoja ja laatua. Pelaajat sai nyt pari vapaapäivää – ollaan oltu taas kolmetoista päivää töissä putkeen. Tekee hyvää katsella vähän muitakin naamoja ja paikkoja,” Wiss päätti.
Voiton myötä KuPS (64 p.) jatkaa sarjan kärjessä viiden pisteen erolla Ilvekseen (59 p.). Ilves kohtaa maanantaina Tammelassa SJK:n, ja mikäli tamperelaiset eivät voita, KuPS juhlii mestaruutta jo huomenna. Jos Ilves voittaa, ratkaisu nähdään sunnuntaina, kun KuPS matkustaa Bolt Arenalle HJK:n vieraaksi.
KuPS – FC Inter lehdistötilaisuus >>
Seuraava kotipeli Tammelan Stadionilla torstaina 6.11. Slovan Bratislavaa vastaan
KuPS jatkaa mestaruustaistelun kärjessä ja on lähellä Suomen mestaruutta – mutta joukkueella ja kannattajilla katseet kääntyvät heti kohti Eurooppaa. Jo torstaina keltamustat palaavat kansainvälisille kentille, kun Konferenssiliigan liigavaihe jatkuu Tampereen Tammelan stadionilla. Vieraaksi saapuu slovakialainen Slovan Bratislava, ja luvassa on jälleen huipputason euroilta täynnä tunnelmaa ja tärkeitä pisteitä.
KuPS – Slovan Bratislava
📅 Torstaina 6.11. klo 19.45
🏟️ Tammelan Stadion, Tampere
🎟️ Osta ennakkoliput