Kuopion Palloseuran Mestaruussarjan avaus ei saanut toivottua alkua, kun Ilves mätti käsittämättömästi 24 minuutissa taululle lukemiksi 0-4.
Roope Riski vei vieraat johtoon 8. minuutilla ja tuplasi johdon 24. minuutilla. Väliin mahtuivat Oiva Jukkolan (9’) ja Marius Söderbäckin (21’) osumat. Tauolle mentiin tamperelaisten 0–4-johdossa. Ilves on ollut kuopiolaisia vastaan hämmästyttävän tehokas ja voittanut kaikki kolme ottelua.
”Jos ja kun tarkoitus oli olla rohkea ja aktiivinen, niin kyllä se alku oli jotain ihan muuta. Oltiin epävarmoja, jähmeällä jalalla ja tehtiin helppoja virheitä, jotka sitten kertaantuivat. Ilves tuli vauhdilla ja ylivoimalla tyhjään kenttään, ja viimeisteli todella tehokkaasti. Toisella jaksolla sentään näytettiin, että meitä kiinnostaa tämä homma – ihan meidän kannattajienkin puolesta. Alettiin voittaa kaksinkamppailuja ja oltiin selvästi aktiivisempia.” KuPS päävalmentaja Jarkko Wiss pohtii pettyneenä ottelun lehdistötilaisuudessa.
Toisen jakson alussa KuPS teki tuplavaihdon, ja pelin kuva kääntyi kotijoukkueelle. Kavennus syntyi 62. minuutilla, kun Joslyn Luyeye-Lutumba viimeisteli 1–4. Loppulukemat 2–4 viimeisteli 81. minuutilla Piotr Parzyszek. KuPS piti toisen puoliajan tempon korkealla ja sai varsin hyvän otteen pelistä, mutta lisämaaleja ei nähty. Takaa-ajoa hankaloitti Petteri Pennasen toisen keltaisen kortin myötä tullut punainen kortti ja ulosajo 80 minuutilla. Punainen kortti tietää myös sitä, että Pennanen on pelikiellossa seuraavasta Veikkausliigan Mestaruussarjan ottelusta SJK:ta vastaan. Ensi viikon Suomen Cupin finaalissa hän on edustuskelpoinen.
”Ollaan pelattu nyt tosi paljon ja se huono päivä tulee tottakai joskus, mutta että se osuu noin kollektiivisesti, niin sitä minä ihmettelen. Minun mielestä esimerkiksi Pennanen näytti kapteenina mallia ja yritti nostaa porukkaa ylös, ja Taneli Hämäläinen teki valtavan määrän työtä juosten ylös alas kenttää. Toiselle jaksolle haluttiin vain lähteä jahtaamaan maali kerrallaan, ei siinä muutakaan voinut. Tämä antaa totta kai ikävää mietittävää valmennukselle kohti edessä olevaa Suomen Cupin finaalia. Huomenna varmasti istutaan vähän pidempään yhdessä ja käydään asiat läpi. Pahoittelen esitystä.” Wiss päättää.
Seuraavana vuorossa Suomen Cup finaaliviikonloppu
Kuopion Palloseuran pelit jatkuvat ensi viikon lauantaina Tampereella Tammelan Stadionilla Suomen Cupin finaalin merkeissä.
Vastaan asettuu HJK – luvassa on kaikkineen upea tapahtuma. Lue lisää Kuopion Palloseuran kannattajakuljetuksista ja Suomen Cupin lipuista TÄSTÄ.

Kuopion Palloseuran päävalmentaja Jarkko Wiss valittiin Veikkausliigan elokuun valmentajaksi. Palkinnon luovutti Kuopion Palloseura Oy:n toimitusjohtaja Tomi Erola.