Vahva ja yhtenäinen KuPS: Ollipekka Ojala luotsaa naisten joukkuetta selkein tavoittein

Viime kaudella kesken kauden Kuopion Palloseuran naisten päävalmentajaksi palannut Ollipekka Ojala puhkuu intoa uuden kauden kynnyksellä ja kauteen valmistavan jakson alkumetreillä.

Innostuksen takaa löytyy iloa, ylpeyttä sekä vahvaa uskoa tulevan kauden joukkueen peliesityksiin.

– Saan olla töissä hienossa yhteisössä, joka merkitsee valtavasti niin minulle kuin perheelleni. Tämä on minulle kunnia-asia ja tuo valmentajan arkeen mielettömän määrän positiivista energiaa, kertoo Ojala.

KuPSin naiset Suomen mestaruuteen vuosina 2021 ja 2022 valmentanut Ojala tietää kuinka menestyminen tehdään tai tarkemmin sanottuna rakennetaan. Tällöin katseet kohdistuvat ensin joukkueen rakentamiseen ja sen jälkeen pelillisiin asioihin, jota myös joukkuepelaamiseksi kutsutaan.

– Saimme viime kaudella muutoksen aikaiseksi, mutta toki havaitsimme pelaamisessamme myös puutteita. Ja näiden puutteiden pohjalta lähdimme suunnittelemaan tulevan kauden joukkueen identiteettiä.

Mitä sieltä identiteetin ytimestä löytyy?

– Meidän pitää olla fyysisesti vahvempia ja ennen kaikkea valmiimpia kaksinkamppailupelaamiseen, pelaaja vastaan pelaaja -tilanteissa. Tämän lisäksi me haluamme olla yhtenäinen joukkue, joka tekee maaleja sekä pelaa viihdyttävää jalkapalloa, Ojala linjaa.

Mainitsit yhtenäisyyden. Mitä se käytännössä tarkoittaa joukkueen arjessa?

– Vahvaa ryhmädynamiikkaa. Olemme yhdessä ja teemme yhdessä asioita myös kentän ulkopuolella. Sillä on iso merkitys siihen, kuinka muovaudumme joukkueeksi. Jo tässä vaiheessa olen todella iloinen siitä, että meidän joukkueessamme on aidosti hyviä tyyppejä, joiden kanssa on mahtava tehdä yhdessä asioita.

Ojalan kompetenssi on tasavallan kärkitasoa arvioimaan Kansallisen liigan voimasuhteita tulevalla kaudella. Viime kaudella mestaruuden vei Helsingin Jalkapalloklubi ja tähän kuopiolaiset haluavat tehdä luonnollisesti muutoksen ensi syksynä, kun mestarijoukkueen nimi selviää.

– Kansallisen liigan kärki on terävöitynyt, jos peilataan niihin vuosiin, kun olin edellisen kerran tässä positiossa. On vaikea arvioida suoraan mistä tämä johtuu, mutta kyllähän Kansallisesta liigasta liikahdetaan nykyään esimerkiksi aiempaa nopeammin Euroopan isompiin sarjoihin. Tämä vaikuttaa luonnollisesti myös meidän sarjaamme.

Avaa vähän niitä askelmerkkejä, joilla suuntaatte talveen ja siitä edelleen jo maaliskuun lopussa käynnistyvään Briotech Kansalliseen liigaan?

– Kauteen valmistava jaksomme on varmasti suunnitelmallisempi kuin aikaisemmin minun aikanani. Meillä on käytössämme enemmän käsiä sekä silmiä ja siitä iso kiitos seuralle. Kyllä pelaajille kertyy kilometrejä harjoituskentällä, se on selvä asia. Kuorma nousee tasaisesti ja tammi-helmikuu mennään todella kovaa.

– Jäimme viime kauden europeleissä FC Nordsjællandia vastaan jälkeen kahdessa asiassa eli juoksutempossa sekä pelikovuudessa. Näiden osa-alueiden ympärillä meidän täytyy pystyä parantamaan myös harjoittelun kautta.

Entä harjoitusotteluiden merkitys?

–Meillä ei ole kalenterissamme yhtään harjoitusottelua Kansallisen liigan joukkueita vastaan, vaan tämän sijaan pelaamme kolme kansainvälistä harjoitusottelua, Suomen Cupia sekä poikajoukkueita vastaan. Tämän kaiken taustalla on halu saada entistäkin kovempia pelejä kauteen valmistavalle jaksolle, painottaa Ojala.

Ojalan vastuualue ulottuu joukkueen valmentamiseen parhaan mahdollisen urheilullisen lopputuloksen saavuttamiseksi. Pitkä päivätyö suomalaisen naisjalkapalloilun edistäjänä antaa myös eväät puhua naisjalkapalloilun tavoittavuuden sekä yleisen kiinnostavuuden kasvusta.

Miten näet kiinnostavuuden kasvun KuPSin naisjoukkueen näkökulmasta?

– Haluan ajatella niin, että meidän pelimme ovat aivan kaikkien juttu. Ehkä se tulee perheiden tavoittamisella, jonka myötä saamme katsomoihin poikia sekä tyttöjä. Siksi uskon, että voimme olla koko perheen juttu. Tämä vaatii meiltä aktiivisuutta myös kentän ulkopuolella ja juttumme tutuksi tekemisestä ihmisille. Olen varma, että kun meidän peliimme tulee ensimmäistä kertaa tulevalla kaudella, niin tulee toisenkin kerran, lähettää päävalmentaja terveisiään.

KuPS aloittaa oman kilpailullisen pelikautensa 2026 kohdaten IF Gnistanin kahdesti Kansallisessa Cupissa: sunnuntaina 18.1. joukkueet kohtaavat Talin hallissa Helsingissä ja lauantaina 24.1. joukkueet kohtaavat uudelleen Lippumäen hienossa jalkapallohallissa Kuopiossa.