Kuopion Palloseura matkaa sunnuntaina Helsinkiin, missä vastaan asettuu IF Gnistan. Ottelu on erityinen myös vastustajalle, sillä kyseessä on oulunkyläläisten kauden ensimmäinen kotiottelu sekä paluu pitkästä aikaa tulipalon jäljiltä Mustapekka Areenalla – uudistetun pääkatsomon edessä. Ottelu käynnistyy sunnuntaina 27.4. kello 16:00, ja se on katsottavissa suorana lähetyksenä Ruutu+-palvelussa.
KuPS on aloittanut kautensa vahvasti ja kerännyt neljästä pelistä kymmenen pistettä. Vaikka kauden avausottelu Turussa päättyi 1–1-tasapeliin, sen jälkeen joukkue on napannut kolme peräkkäistä kotivoittoa. Seitsemän tehtyä maalia ovat jakautuneet kuudelle eri pelaajalle, mikä kertoo hyökkäystehon laajuudesta. Viime kaudella IF Gnistan ei onnistunut voittamaan KuPSia. Keväällä Oulunkylässä ottelu päättyi 0–0-tasapeliin, heinäkuussa KuPS oli kotonaan vahvempi lukemin 3–1.
Helsinkiläiset aloittivat kauden kahdella tappiolla FC Hakaa ja SJK:ta vastaan, mutta voittivat maanantain paikalliskamppailussa Joakim Latosen rangaistuspotkumaalilla HJK:n 1-0.
”Lähdemme peliin hyvillä mielin ja tavoitteena on jatkaa samalla kaavalla ja tavoitteilla mitä tähänkin saakka on menty. Halutaan hyökätä aktiivisesti ja luoda tilanteista, sekä saada peliin taas lisää niitä hyviä hetkiä. Viime pelissä tuli vastustajan maalin ympärillä huono hetki meille, mutta muuten peli oli jälleen mennyt edelliseen verrattuna eteenpäin. IF Gnistan on todella yritteliäs joukkue ja heillä on sekä kokemusta että laatua joukkueessa.” KuPS päävalmentaja Jarkko Wiss kommentoi.
”On hienoa päästä avaamaan Oulunkylän uuden stadionin pelit.” Wiss jatkaa.
KuPSin varmat poissaolijat tällä hetkellä ovat samat kuin aiemmin: Samuli Pasanen, Bob Nii Armah, Clinton Antwi ja Lauri Sahimaa.
KuPS maalipörssi: Otto Ruoppi 2, Petteri Pennanen 1, Agon Sadiku 1, Samuli Miettinen 1, Joslyn Luyeye-Lutumba 1.