Chana Hausen Kuopion Palloseuraan 1+1-vuotisella sopimuksella

Briotech Kansalliseen liigaan valmistautuva Kuopion Palloseura on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen maalivahti Chana Hausenin kanssa. 21-vuotias Hausen on HJK:n kasvatti ja edusti kahden edellisen kauden ajan PK-35:ssä.

Hausen kertoo KuPSin vahvan arjen ja harjoitteluympäristön vakuuttaneen heti.
”Ympäristö on sellainen, jossa pääsen kehittymään yksilönä ja haastamaan itseäni. Joukkueessa on positiivinen meno, jossa kaikki vievät toisiaan eteenpäin. Treenien taso ja ammattimaisuus tekivät minuun vaikutuksen,” Hausen kuvailee.

Omat tavoitteet uudessa seurassa ovat selkeät.
”Odotan itseltäni ennen kaikkea tasaisia ja vahvoja esityksiä sekä sitä, että pystyn auttamaan joukkuetta menestymään. Haluan antaa kaikkeni KuPSin paidassa ja vastata niihin odotuksiin, joita minuun kohdistuu,” Hausen jatkaa.

KuPSin päävalmentaja Ollipekka Ojala nostaa esiin Hausenin oma-aloitteisuuden ja vahvat perusominaisuudet.
”Hän itse otti yhteyttä ja halusi tulla näyttämään taitojaan meille, mikä kertoo pelaajan ennakkoluulottomuudesta. Jo lyhyen testijakson jälkeen kävi selväksi, että Chana on erittäin hyvä lähitorjuja ja pystyy pelaamaan aktiivisesti myös jalalla. Näemme hänessä paljon potentiaalia kehittyä entisestään KuPSin ympäristössä,” Ojala toteaa.

Kuopion Palloseuralla on koossa 20 sopimusta tulevaan Briotech Kansalliseen liigaan. Seuraa naisten joukkuetta Instagramissa tästä.

Kuopion Palloseura toivottaa Chanan lämpimästi tervetulleeksi keltamustiin!

Kuva: @Aaltosportsphoto