Loukkaantumisestaan toipunut KuPSin ruotsalaishyökkääjä on valmis urotekoihin.
Suomen aikaa iltakymmeneltä torstaina käynnistyy Kuopion Palloseuran kuluvan kauden toistaiseksi tärkein ottelu.
Konferenssiliigan playoff-kierroksen vierasottelu irlantilaista Shamrock Roversia vastaan menee myös ruotsalaishyökkääjä Gustav Engvallin uran isoimpien pelien joukkoon.
– Ehdottomasti menee. En ole pelannut urallani europelien lohko- tai liigavaiheessa, joten tässä ollaan todellakin isojen asioiden äärellä, puntaroi Engvall keskiviikkona Dublinissa kuopiolaisten viimeistelyharjoituksen jälkeen.
Engvall palasi sairastuvalta KuPSin kokoonpanoon edellisessä Veikkausliigan ottelussa FC Lahtea vastaan. Hyvää kannatti odottaa, vaikka odottavan aika olikin pitkä.
– Eiväthän loukkaantumiset tule pelaajalle koskaan hyvään aikaan, mutta tämä kirpaisi kyllä kunnolla. Ajoitus oli surkein mahdollinen europelienkin kannalta.
Engvall oli sivussa kaikkiaan viidestä ottelusta kuopiolaisten kenttätoiminnasta. Irlannin euroillassa kokeneen ruotsalaisen palveluksille löytyy todennäköisesti käyttöä.
– Nyt olen vetänyt jo viikon verran aivan normaalia harjoittelua joukkueen kanssa ja nautin tästä todella paljon. Olen valmis tekemään torstai-iltana joukkueen eteen mitä tahansa, paaluttaa Engvall.
Millainen KuPS tarvitaan mielestäsi Dublinin torstai-illassa?
– Aktiivinen nousee ensimmäisenä sanana mieleen. Ensimmäinen vartti, ensimmäinen puoli tuntia. Ne ovat isoja paikkoja. Tiedämme, että Shamrock Rovers on kova kotijoukkue, mutta vastaavasti vieraspeleissä heillä on ollut vaikeampaa. Emme saa antaa heille mitään avausosassa.
– Mielestäni olemme valmistautuneet tulevaan peliin erittäin huolella. Valmennus on tehnyt todella tarkkaa skouttaustyötä ja tiedämme kyllä tarkalleen homman nimen. Olennaisin asia onkin se, että pystymme pelaamaan joukkueena taktisesti tismalleen sellaisen pelin kuin pitääkin, ruotsalainen painottaa torstain iltakäskyään.
Mikä on sinun lupauksesi KuPSin kannattajille torstain peliin?
– Joukkue tietää mitä tehdä. Me taistelemme voitosta ja olemme myös viisaita puolustussuuntaan. Lähdetään siitä liikkeelle, että palaamme Kuopion kakkososaan asetelmasta, jossa painamme liigavaiheeseen kannattajiemme edessä kotikentällä.
Mikäli et pääse mukaan Dubliniin, voit seurata ottelua suorana KuPSTV:ssä Juuso Ikosen selostamana. Kotimaan tuotannosta vastaa Livekset.
Shamrock Rovers – KuPS
torstaina 20.8. klo 22.00 (Suomen aikaa)
Hinnat:
KuPSTV-tilaajille 4,90 € – STRIIMIIN TÄSTÄ
Kertamaksulla 14,90 € – STRIIMIIN TÄSTÄ








