Kuopion Palloseura aloittaa loppusarjan pelit Paloheinässä HPS:n kotiareenalla
Briotech Kansallisen Liigan loppusarja alkaa tänä viikonloppuna. Kuuden parhaimman joukkueen kesken pelattava kaksinkertainen loppusarja sisältää kaikkiaan kymmenen jännittävää sarjakierrosta, joista ensimmäinen aloitetaan tässä viikonvaihteessa.
Runkosarjassa kolmanneksi sijoittunut Kuopion Palloseura aloittaa omat loppusarjapelinsä lauantaina Helsingissä saaden vastaansa Helsingin Palloseuran, joka sijoittui runkosarjassa neljänneksi. Iltapäivän ottelu pelataan Paloheinässä sijaitsevalla Briotech Areenalla ja kello 16.00 alkavaa ottelua pääsee seuraamaan tuttuun tapaan RUUTU-palvelun välityksellä.
Taitava HPS oli runkosarjassa kova vastus kuopiolaisille: ”Hopsi” venyi ensin Kuopiossa maalittomaan tasapeliin ja voitti oman kotiottelunsa Paloheinässä 3-2 dramaattisten käänteiden jälkeen. KuPS lähteekin nyt tavoittelemaan tämän kauden ensimmäistä voittoaan pääkaupungin palloseurasta.
”Tiukka ja tasainen peli on jälleen tulossa. Meidän pitää ottaa vastustajalta tilaa ja aikaa pois, niin sitä kautta me pääsemme pelaamaan hyvää futista. Voitto on tavoitteena” päävalmentaja Ollipekka Ojala tiivistää.
”Hyvän valmistautumisen pitää näkyä nyt hyvänä 90-minuuttisena”
HPS on nyt hankkinut mielenkiintoisen vahvistuksen loppukaudeksi: taitava keskikenttäpelaaja Tao Stark on liittynyt Hopsiin palattuaan Suomeen Skotlannista. Stark pelasi Kuopion Palloseurassa hienot sarjakaudet 2024 – 2025 ja kohtaa siten lauantaina entisen seuransa.
Jalkapallossa samat keskeiset avainteemat toistuvat ottelusta toiseen. Pelipäivänä tapahtuva toteutus on sitten se joka ratkaisee ja se voi vaihdella isostikin. ”Me olemme harjoitelleet ja valmistautuneet HPS-peliin hyvin ja sen pitää näkyä nyt hyvänä 90-minuuttisena”, Ojala odottaa.
”Voittoa varten meidän on oltava tosi aktiivisia ja aggressiivisia. Puolustuspelaamisessa meidän on otettava tila ja aika pois. Me tiedämme mihin meidän pitää iskeä ja miten me pystymme haavoittamaan vastustajaa. Vähemmän maaleja meidän pitää nyt päästää kuin viimeksi. HPS on hyvä joukkue ja vaikea vastustaja ja pelissä tulee taas paljon kovia kaksinkamppailu- ja pallotaistelutilanteita”, päävalmentaja sanoo.
”Haluan että peli näyttää siltä mitä se parhaimmillaan voi olla”
Ojalan oma päävalmentajapesti KuPS:ssa tulee päättymään tämän sarjakauden loputtua. Ojala haluaakin jättää omista KuPS-vuosistaan mahdollisimman hyvän jäljen pitkään seurahistoriaan.
”Peli kerrallaan me jatkamme tätä kautta eteenpäin ja yritetään voittaa niin paljon kuin mahdollista. Haluan että peli näyttää siltä mitä se parhaimmillaan voi olla. Pelin pitää olla aktiivista johon kaikki osallistuvat. Me haluamme tälle kaudelle hyvän lopetuksen. Pelillisesti meidän on oltava hyviä, niin se tuo meille hyvän tuloksen kauden lopussa. Niin kirkasta mitalia me tavoittelemme kuin mahdollista”, päävalmentaja sanoo.
Kytölaakso on lähtenyt loppukauden lainajaksolle Hämeenlinnaan
Hyökkääjä Piita Kytölaakso on lähtenyt loppukauden mittaiselle lainajaksolle Hämeenlinnan Jalkapalloseuraan. Ykkösen seura HJS pelaa loppukaudella liigakarsintasarjassa yhdessä Vaasan IFK:n, PK-35 Vantaan, FC Hongan, Jyväskylän Pallokerhon ja EBK:n kanssa taistellen kahdesta liigapaikasta sarjakaudelle 2027.
Hyökkääjä Aino Kröger, keskikenttäpelaaja Aada Nurmi ja puolustaja Liina Nora ovat sivussa lauantaisesta kokoonpanosta.
Viimeisimmät uutiset
07.08.2026
OTTELUENNAKKO: HPS - KuPS la klo 16.00







