Miten saari valloitetaan, Aino Kröger?

Maalinälkäinen hyökkääjä on valmis Åland Unitedin kohtaamiseen.

Kuopion Palloseuran hyökkääjä Aino Krögerille toukokuu on ollut tehokasta aikaa. Se ei Krögerin kohdalla ole kylläkään minkäänlainen yllätys, sillä kuuluuhan ”Pieksämäen pommittaja” Briotech Kansallisen Liigan parhaisiin hyökkäyspään ratkaisijoihin.

KuPSin kannalta Krögerin johtajuus tilanteissa, joissa sitä tarvitaan, on ollut äärimmäisen tärkeää sarjapisteiden raapimisen kannalta.

Edellisessä kahdessa ottelussa Kröger on tehnyt molemmissa maalin sekä tarjoillut samaan pakettiin myös maalisyötön.

Viime lauantaina hyökkääjä naulasi voittomaalin Tampereella Ilveksen verkkoon.

– Ihan ok on mennyt omalta osaltani tämä alkukausi. Jos jotain parannettavaa tulee mieleen, niin lisää sellaista viimeistä terävyyttä kaikkiin tilanteisiin, pohtii Kröger.

Kokenut hyökkääjä ei ole yllättynyt kuopiolaisten sarjasijoituksesta. Tehty työ kantaa ja tuo tulosta.

– En voi sanoa olevani yllättynyt. Kyllähän me tähänkin kauteen lähdimme sillä ajatuksella, että olemme yksi tämän sarjan parhaista joukkueista. Ei se ajatusmaailma ole siitä mihinkään muuttunut.

Miksi KuPS johtaa mielestäsi sarjaa?

– Olemme onnistuneet varmasti riittävän hyvin voittojen napsimiseen. Vastaavasti olemme pystyneet parantamaan omaa peliämme koko ajan ja se on juuri se juttu, että peli kehittyy. Kyllä sitä kehitettävää riittää tietysti edelleenkin, mutta niin se menee.

Loukkaantumisiakin on ollut, mutta se ei ole tahtia hidastanut. Vahvan joukkueen merkki?

– Kyllä. Loukkaantumiset kuuluvat toki muutenkin urheiluun ja niiden kanssa pitää pystyä vain elämään. Niillä pelaajilla mennään, jotka ovat pelikunnossa. Hyvän joukkueen anatomiaan kuuluu se, että jos joitain pelaajia puuttuu, niin esiin tulee uusia ratkaisijoita, kiittelee tällä kaudella viidessä pelissä kolme maalia iskenyt Kröger.

Miten tärkeänä koet sen, että olette joukkueena iskeneet nimenomaan kauden alkuun näin hyvällä sykkeellä?

– Onnistumiset ruokkivat onnistumisia, eli kun pääset kauden alusta alkaen kiinni tuloksiin, niin sitä kautta tekemiseen löytyy varmasti lisää rentoutta. Pidän meidän starttiamme tähän kauteen positiivisena juttuna.

Kuopiolaisten ottelut jatkuvat sunnuntaina kaukana Maarianhaminassa. Reissun päälle joukkue suuntaa tänään perjantaina. Matka on pitkä.

– Yleensä kun Maarianhaminasta taas palaa kotiin, niin kyllä siinä sellainen pieni ulospuhallus tulee, naurahtaa Kröger.

– Toisaalta siihen on jo tottunutkin, että kaksi kertaa kaudessa saarella käydään. Perjantaina kohti Turkua ja siitä yöksi pelipaikalle. Lauantaina harjoittelemme peliareenalla ja sunnuntaina taistellaan sarjapisteistä, valottaa Kröger keltamustien matkapäiväkirjan tulevia sivuja.

Entäpä saaren valloitus kolmella pisteellä. Mitä se vaatii?

– Hyvä peli meiltä jälleen vaaditaan. Pitää olla valmiina tekemään hommia molempiin suuntiin, sillä kotijoukkue tulee varmasti meidän maaliamme kohti suoraviivaisesti.

– Siitäkin huolimatta lähdemme hakemaan tulosta omalla pelaamisellamme, jolla löydämme ne keinot voittoon. Hyökkäyspelaamisemme toivon myös monipuolista tekemistä.

Miten sinä kulutat aikaasi tulevalla reissulla, kun aikaa on?

– Podcasteja ja puhelimen käyttöä muutenkin. Ehkä jopa ristikoita.

Mikä on tällä hetkellä suosikkipodisi?

– Annin ja Jaajon podcastia on tullut kuunneltua. Se on sellaista hauskaa ja kevyttä sisältöä.

Åland United – KuPS sunnuntaina 17.5. klo 17.00 – katso ottelu tästä.