Useita KuPS-pelaajia maaliskuun maajoukkuetehtävissä


KuPS-taustaisia pelaajia ja taustahenkilöitä niin Huuhkajissa, U21-, U19- ja U18-maajoukkueissa

Suomen maajoukkueet pelaavat runsaasti eri ikäluokkien maaotteluita lopuillaan olevan maaliskuun aikana. Veikkausliigassa pelaavasta Kuopion Palloseurasta on kutsuttu useita pelaajia ja taustahenkilöitä mukaan maaliskuun maaottelutapahtumiin.

Suomen A-maajoukkue ”Huuhkajat” on matkustanut maapallon toiselle puolelle Uuteen Seelantiin saakka pelaamaan FIFA Series-nimisessä turnauksessa. Suomi kohtaa turnauksessa ensin isäntämaa Uuden Seelannin (27.3.) ja tämän jälkeen Cap Verden (30.3.). Kuopion Palloseurassa viime kaudella loistaneet puolustaja Samuli Miettinen ja keskikenttäpelaaja Jaakko Oksanen valittiin A-maajoukkueryhmään, jossa ovat mukana myös Kuopion Palloseuran Veikkausliigajoukkueen huoltopäällikkö Sami Miettinen sekä KuPS:n kautta maailmalle ponnistanut puolustaja ja Siilinjärven Palloseuran kasvatti Tony Miettinen.

”Pikkuhuuhkajissa” on runsas ja kattava KuPS-edustus

Suomen U21-maajoukkue pelaa maaliskuun lopussa kaksi maaottelua kohdaten ensin San Marinon vieraskentällä (26.3.) ja tämän jälkeen Kyproksen kotipelissä Tampereella (31.3.). Kuopion Palloseuran pelaajat Niilo Kujasalo, Arttu Lötjönen ja Otto Ruoppi (kuvassa) saivat kutsut näihin maaliskuun maaotteluihin ja KuPS-maalivahtivalmentaja Joonas Pöntinen sekä fysiikkavalmentaja Mika Lähderinne kuuluvat U21-maajoukkueen valmennustiimiin. KuPS-kasvatti Matias Siltanen (Djurgårdens IF) valittiin myös ”Pikkuhuuhkajiin”.

Suomen U19-maajoukkue on matkustanut Espanjaan kovatasoiseen UEFA Elite Round-turnaukseen, jossa vastustajina ovat Hollanti (25.3.), Espanja (28.3.) ja Slovenia (31.3.). Kuopion Palloseuran keskikenttäpelaaja Eemil Tanninen valittiin mukaan Espanjaan matkustaneeseen maajoukkueeseen.

Suomen U18-maajoukkue pelaa nyt maaliskuun lopussa EM-karsintaturnauksessa saaden vastaansa Ukrainan (25.3.), Viron (28.3.) ja Tshekin (31.3.). Turnaus pelataan Helsingissä ja Kuopion Palloseuran uusi maalivahti Kasperi Silen sai maajoukkuekutsun sinivalkoisiin.