Mitä tulee mielen Kuopion Palloseuran naisten joukkueen Aino Krögeristä?
Maalit.
Syötöt.
Voittaminen.
Esimerkillisyys.
Kyseistä listaa voisi jatkaa vähintään yhden kalakukon paistamisen ajan, ja siltikin Krögerin ainutlaatuisia ominaisuuksia jäisi vieläkin luettelematta. Se kertonee hyökkääjän arvosta omalle joukkueelleen kaiken oleellisen.
Viime kaudella Kröger iski KuPSille yhdeksän osumaa Briotech Kansallisessa Liigassa ja tarjoili kaupan päälle vielä saman verran syöttöjä. Näillä suorituksilla hän oli myös joukkueen tehokkain pelaaja.
27-vuotiaan Krögerin kohdalla maalien tekeminen oli sydämen asia jo nuorempana tyttöfutaajana. Vuosien aikana opitut taidot ovat kehittyneet nyt aidoksi pelotteeksi vastustajille.
– Äidin puolelta myös lentopallo oli nuorempana isosti mukana harrastuksissa, mutta lopulta jalkapallo vei voiton. Erityisesti maalien tekeminen ja ylipäätään se pelaaminen. Omalla ajalla pelaaminen ja oppiminen olivat tärkeässä asemassa, muistelee Kröger.
Seuraavaa Krögerin kommenttia ei puolestaan suositella luettavaksi KuPSin vastustajien maalivahtien kuullen.
– Kyllä tässä on vieläkin varaa kehittyä jalkapalloilijana, totta kai. Tulevalla kaudella haluan tehdä esimerkiksi enemmän maaleja. Lähdetään siitä liikkeelle, että maalien osalta mennään kaksinumeroisiin lukemiin, suunnittelee Kröger.
Pieksämäellä jalkapallo-oppinsa saanut hyökkääjä saapui Kuopioon ja Pallokissoihin jo kaudella 2015. KuPSin kanssa vuonna 2019 alkaneeseen matkaan on mahtunut mm. kolme Suomen mestaruutta.
Jatkosopimus tulevalle kaudelle ei aiheuttanut Krögerille tätä taustaa vasten suurempia pohdintoja. Sydän on siellä missä KuPS on.
– Tykkään todella paljon olla tässä seurassa, joukkueessa sekä ylipäätään Kuopiossa. Nautin arjesta, jota yhdessä elämme ja tärkeää on myös se, että haluamme koko ajan yhdessä myös kehittyä, painottaa Kröger.
Krögerin kokemus antaa myös painoarvoa kuopiolaisen naisjalkapalloilun kehittymisen arvioimiseen.
– Kyllä tämä on muuttunut paljon vuosien aikana. Pallokissojen aikana osa harjoituksista vedettiin hiekalla kuplahallissa ja harjoitukset olivat myös pääosin ilta-aikaan. Ja eipä tainnut silloin kukaan naisjalkapalloilija pelata Kuopiossa jalkapalloa ammatikseenkaan. Voidaan puhua isosta positiivisesta muutoksesta, Kröger iloitsee.
– Totta kai samaan aikaan on sanottava, että edelleen suomalaisella naisfutiksella on tilaa kasvaa. Me voimme yhdessä saada tätä juttua nousuun.
Kuvaile teidän joukkuettanne kolmella sanalla?
– Yhtenäinen, voitonnälkäinen ja työteliäin.
Mitä odotat tulevalta kaudelta henkilökohtaisesta näkökulmasta?
– Toivon tietysti, että olen tärkeässä roolissa edelleen ja pystyn tuomaan hyökkäyspelaamisemme erilaisia puolia, jotka hyödyttävät pelaamistamme monipuolisesti.
Briotech Kansallisen Liigan kausi alkaa jo maaliskuussa. Miksi tämän jutun lukijan on tultava teidän peleihinne?
– Uskon, että meillä viihtyy! Pelaamme hyvää ja viihdyttävää futista, joten tylsää ei ole tulossa.