Briotech Kansallinen Liiga: KuPS – JyPK 1-0 (1-0)


Hyökkääjä Aino Kröger ratkaisi tiukan taisteluottelun keltamustan eduksi

Briotech Kansallisessa Liigassa pelaavan Kuopion Palloseuran sarjakausi jatkui torstai-iltana voitokkaissa tunnelmissa. Vahvasti pelannut ja voimakkaasti hyökännyt KuPS onnistui kukistamaan Jyväskylän Pallokerhon 11:nnen sarjakierroksen liigaottelussa maalein 1-0. Tähtihyökkääjä Aino Krögerin viimeistelemä ensimmäisen puoliajan osuma jäi illan ainoaksi ja riitti takaamaan kuopiolaisille kolme arvokasta sarjapistettä.

Kröger pääsi viimeistelemään tyylikkään voitto-osumansa ottelun 21. peliminuutilla. Hyökkääjä Gentjana Rochi piti palloa ensin hetken aikaa hallussaan, jonka jälkeen Kröger sai pallon itselleen ja latasi lujaa takanurkkaan 1-0. Voitto-osuma on hyökkääjän tämän kauden toinen liigaosuma.

”Hyvään vireeseen olen nyt päässyt ja nyt tuntuu hyvältä”

”Me saimme siinä hyvän prässin päälle ja Gentjanan jaloista pallo pomppasi jotenkin eteeni. Sain hyvän vedon ja oli tosi kiva fiilis onnistua maalinteossa kotona. Hyvä peli meiltä ja lopussa meillä oli paljon paikkoja naulata tämä peli lopullisesti, joten enemmänkin me olisimme voineet maaleja tehdä. Hyvään vireeseen olen nyt päässyt ja nyt tuntuu hyvältä. Odotan innolla jo europelejä ja loppukaudella jokainen peli on voitettava, siihen meidän pitää pyrkiä”, maalintekijä korosti.

Hyvä peli tuotti kuopiolaisille useita mainioita maalitilanteita, jotka JyPK-maalivahti Nanna Leivonen onnistui kerta toisensa jälkeen peittämään. Leivonen venyi erityisesti toisella puoliajalla useisiin huipputorjuntoihin pitäen maalilukemat 1-0:ssa. Tasapelikin oli lisäajan lopussa hyvin lähellä, kun KuPS-puolustus erehtyi harhailemaan kohtalokkaasti ja JyPK-pelaajan maalintekoyritys osui täpärästi KuPS-maalitolppaan. Vierasjoukkue taisteli Väre Areenalla sitkeästi tarjoten kotijoukkueelle lujan vastuksen.

Päävalmentaja Valtteri Kumpuniemi oli tyytyväinen keltamustan voitontahtoiseen esitykseen, vaikka lopussa jättipettymyskin oli hyvin lähellä. ”Tosi hyvä ottelu meiltä. Maalitilanteita oli tosi paljon ja me olimme vastustajan boksissakin tosi paljon. JyPK pelaa kyllä hyvin ja he osaavat avata hyvin omaa peliään alhaalta alkaen, mutta sen alun jälkeen me estettiin lähes kaikki heidän etenemisensä viimeistään keskialueella”, Kumpuniemi arvioi ottelua.

”Tämä oli meiltä hyvä kokonaisvaltainen joukkue-esitys”

KuPS jyräsi sen sijaan lukemattomia kertoja hyviin laukaisupaikkoihin, joissa JyPK-vahti Leivonen pääsi esittämään parhaimpia torjuntataitojaan. ”Me hyökkäsimme monipuolisesti useammasta suunnasta ja paikkoja oli useisiin lisäosumiin, mutta maalivahti piti numerot tiukkoina. Tehokkuutta olisin kaivannut meiltä tänään lisää. Hyökkäyspelaaminen sujuu hyvin, samoin puolustuspelaaminen ja prässikin toimii hyvin. Tämä oli meiltä hyvä kokonaisvaltainen joukkue-esitys, mutta kliinisempiä meidän pitäisi pystyä olemaan. Uskonkin kyllä, että niitä maalejakin kyllä vielä tulee”, Kumpuniemi totesi.

Kotijoukkueen kokenut keskikenttäpelaaja Anni-Maija Kauppila pääsi toisella puoliajalla vaihtopelaajana kentälle pelaamaan uransa 250:nnen liigaottelunsa. Hyökkääjäkollega Anna Olmala pelasi tänään oman uransa 197:nnen liigapelinsä. KuPS-joukkue jää tämän pelin jälkeen lyhyelle neljän päivän mittaiselle minitauolle.

Briotech-tähdet:
3: Aino Kröger KuPS
2: Nanna Leivonen JyPK
1: Ana Paula Silva Santos KuPS